Kalendář
<< Pro 2017 >>
PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Události

Ve dnech 21. – 23. 4. 2017 proběhlo krajské kolo 22. ročníku Ekologické olympiády v krásném prostředí Českého ráje v lokalitě Sedmihorky.

Této soutěže se účastní tříčlenná družstva a soutěž má dvě části – teoretický test + poznávačku a praktický úkol. Testové otázky jsou z oblasti ekologie, ochrany přírody, lesnictví, dendrologie, geologie i biologie. Praktická část obnáší terénní pochůzku ve vytyčeném území (louky a mokřady v okolí autokempu) s následným vypracováním prezentace hodnotící lokalitu a předložením návrhů příslušných opatření, které by mohly vést k praktickému řešení zadaného úkolu. Tématem letošního ročníku byly „Biokoridory a biobariéry“, což v dané lokalitě souviselo s plánovanou výstavbou dálnice a návrhy řešení spočívaly v hodnocení území z hlediska jeho propustnosti pro savce či obojživelníky. Obhajobu hodnotí odborná porota složená z pracovníků CHKO, Lesů ČR či krajského úřadu. V konkurenci 12 družstev ze středních škol Libereckého kraje naše družstva obsadila 2. místo (Matouš Pikous, Valerie Šebestová, Václav Riss) a 8. místo (Josef Kuba, Adam Pospíšil, Tomáš Koffer).

Mgr. Jiří Jansa

A jak soutěž viděl jeden z účastníků:

Ekologická olympiáda se liší od ostatních soutěží. Třeba zpracováním praktického úkolu. Na rozdíl od jiných soutěží, kde studenti například stojí za stolem, rozpouštějí soli nebo hledají prvoky v kapce vody, na ekologické olympiádě jsou studenti rozpouštěni po louce a hledají trus zvířat na daném území žijících. Navíc se zabývají stavbou dálnic nebo podchodů pro jezevce, aby nebyli přejížděni. Když už jsme u té dopravy a znečištění, tak rovnou přejdu k atmosféře. Nikdo vás nenutí sedět na místě 4 hodiny, a pokud potřebujete náhodou na záchod, tak jste diskvalifikováni. Na EkO jsou na vás milí a snaží se vás hezky vykrmit. K obědu klobásu či dvě, nebo obě možnosti zároveň, to se jen tak nevidí. Když se to srovná s jednou vodou od Mattoniho z jiných soutěží, tak bych byl asi ekologem (MP).