Kalendář
<< Pro 2017 >>
PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Události

Ve čtvrtek 15. června 2017 vyrazila prima PG na tematickou exkurzi do Jablonného v Podještědí.

Dopoledne studenti navštívili zdejší dominikánský klášter a baziliku minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Zde je řádová sestra Magdalena seznámila s historií obou objektů, s jejich architektonickou podobou i cenným vybavením interiéru. Dvouhodinová prohlídka byla vedena tak, aby si primáni mohli v praxi ověřit své znalosti získané v kořenech evropské kultury. Prohlédli si refektář, misál i paškál, obdivovali výzdobu apsidy i výši barokní kupole, prozkoumali, jak vypadá oratoř, menza či ambit. Na vlastní kůži zakusili „sílu“ barokní dynamiky i materiálové iluze, atributy na freskách i sochách jim byly návodem k poznávání osob zobrazovaných světců. Jádrem prohlídky se stalo zevrubné seznámení s životním příběhem a odkazem sv. Zdislavy. Studenti zvědavě zkoumali relikviář s lebkou patronky Libereckého kraje, poté sestoupili do krypty k jejímu hrobu. Zde se mnozí chvěli – úctou, strachem z mrtvých nebo jen chladem? Těžko říct, každopádně na sluníčko všichni vyběhli rádi.

V parku před bazilikou načerpávali primáni nové síly na odpoledne. Přitom však nezaháleli: svůj volný čas rozdělili mezi svačinu, zmrzlinu a průzkum historického jádra města. Odpoledne se vydali po Zdislaviných stopách do Markvartic a odtud ke Zdislavině studánce, nakonec „vystoupali“ až na Lemberk. Cestu si zpestřovali drobnými „výzkumnými“ úkoly a hádankami, osvěžením u zázračného pramene i u zámecké kašny a kiosku.

Množství nových poznatků a dojmů studenti zpracovali prostřednictvím pracovních listů. Prokázali v nich, že se v kořenech evropské kultury leccos naučili, že se umí dívat kolem sebe a dokáží přemýšlet o tom, co vidí a slyší, a zároveň že jsou ochotni nové dojmy i „prožít“.

Jaroslava Šiftová a Stanislava Rygálová