Kalendář
<< Čvc 2020 >>
PoÚtStČtSoNe
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Události
  • Žádné události

Kulturně historický kurz Praha 2017

Celý první květnový týden strávili kvintáni poznáváním májové Prahy. Program byl opravdu nabitý, Praha rozkvetlá, plná lidí přesně podle očekávání!

Přesto jsme si užili romantické výhledy z vyšehradské skály i obleženého (či obloženého) Petřína, poklonili se památce našich velikánů na Slavíně a pocítili hrdost na naše bojovníky v Národním památníku hrdinů heydrichiády. Emotivně na nás zapůsobila prohlídka Židovského města, zejména Pinkasovy synagogy, jejíž interiér je upraven jako památník obětí holocaustu. Celý jeden den jsme věnovali důkladnému průzkumu Pražského hradu a přilehlých zahrad. Počet církevních objektů, jež jsme navštívili a v nichž (nejen studenty) uchvacovala svým erudovaným výkladem prof. Šiftová, bychom obtížně spočítali. Mohli jsme se nechat unést středověkou mystikou, renesanční střízlivostí či barokní velkolepostí.

Oproti klasické městské turistice má kurz výraznou nadstavbu nejen v odborných historických výkladech či vlastních studentských aktivitách na vybraných místech. Nedílnou součástí kurzu jsou také návštěvy aktuálních výstav (nás upoutala zejména výstava Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně) a dvou divadelních představení. Po komediální Rusalce v Ypsilonce jsme se nechali uhranout klasickou Ibsenovou tragédií Heda Gablerová. Obě představení nám zavdala dostatek podnětů k večerním (téměř nočním) diskusím.

Co dalšího studenti na kurzu zažili a co si z něj odnesli, se mohou vybraní čtenáři dočíst v jejich deníčcích!

Kulturně historický kurz Praha

18. – 22. dubna 2016

Kurz je zaměřen na postižení kulturních a politických dějin Prahy. Nedílnou součástí je návštěva dvou divadelních představení, v letošním roce to bylo Divadlo Rokoko, představení Důkaz a Prodaná nevěsta v Národním divadle.

Studenti se na průběhu exkurze podíleli přípravou odborných prezentací k vybraným lokalitám, plněním výzkumných úkolů s historickým, kulturním i literárním zaměřením. Za svou práci během kurzu byli hodnoceni v předmětech český jazyk, literatura a rétorika.

Během necelých pěti dnů pobytu v Praze studenti navštívili a detailněji se seznámili s těmito místy:

areál Pražského hradu (Královská zahrada, Belveder, Míčovna, nádvoří, chrám sv. Víta, Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička), chrám sv. Mikuláše, Nerudova ul., malostranské paláce, Valdštejnská zahrada, Loreta, Černínský palác, Strahovský klášter, Petřín, Václavské nám., Karlovo nám., Staroměstské nám., Karolinum, Ungelt, Prašná brána, Královská cesta, Obecní dům, Betlémská kaple, Židovské město, Karlův most, Kampa, Sovovy mlýny, Klementinum, Vyšehrad, Slavín, Tančící dům, Národní památník obětem heydrichiády. Navštívili jsme Nevidomou výstavu a Muzeum Kampa, kde jsme se setkali s paní Medou Mládkovou, a besedovali jsme s místopředsedou Senátu ČR MUDr. Přemyslem Sobotkou. V Národním divadle jsme shlédli Prodanou nevěstu, v divadle Rokoko vydařené představení Důkaz.

Mgr. Stanislava Rygálová

Po celou dobu si studenti vypracovávali malý deníček, ze kterého citujeme:

Nečekala jsem od toho moc. Ale hned, jak jsme se ubytovali a vydali na cestu z kláštera, jsem pookřála a byla jsem ráda, že tu jsem. Noční procházka na závěr mi vykouzlila takový úsměv na tváři, že bych byla schopna v noci pořád chodit po středu Prahy.

Dnešní den byl po všech stránkách povedený. Návštěva krypty, kde se ukrývali čs. Parašutisté mě osobně hodně dojal. Neviditelná výstava nám paradoxně „otevřela“ oči. A královská cesta nám umožnila projít a prohlédnout si jedny z nejkrásnějších částí Prahy. Korunu všemu nasadil Důkaz.

Nikdy jsem v Národním divadle nebyla, proto to bylo pro mě něco neuvěřitelně krásného, nikdy jsem nic podobného neviděla.

Prodaná nevěsta pro mě byla obrovská síla a energie, kterou nás všichni zpěváci i sbor zaplavili. „Proč bychom se netěšili“ Odteď zvedá náladu okamžitě.

Už neberu Prahu jen jako nákupní město, ale vím, že tam jsou i muzea a památky, která bych chtěla prozkoumat.

 

Autorkou fotografií je studentka kvinty Zuzana Bednářová. Děkujeme.